وقت بازی

اینکه گروه اپل بخواهد شرکت شما را بخرد، چه حسی دارد؟ • وقت بازی

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷

احتمالا در دنیای کارآفرینی Silicon Valley ، هیچ دستاوردی بزرگتر از مشارکت با اســتیو جابز، قهرمان دنیای اپل نیست. فکر می کنید چه حسی خواهد داشت؟ چه اتفاقی می افتد اگر اســتیو جابز شرکت شما را بخواهد؟ آدام چِیِر، یکی از بنیان گذاران Siri می داند.

توما – دو هفته پس از آنکه چِیِر و شرکای او، داگ کیتالوس و تام گروبر، در فوریه ســال ۲۰۱۰، Siriرا به عنوان یک برنامه در فطریقهگاه اپل منتشر کردند، اســتیو جابز با دفتر آن ها تماس گرفـــــت – بدون اینکه از قبل خبر داده باشد.
چیر، با اشاره به داگ کیتالوس، مدیر عامل اجرایی وقت Siri می گوید:” پیش از این تلفن، ما روحمان از قضیه با خبر نبود. او واقعا به تلفن دفتر مدیرعامل شرکت زنگ زد.”
چیر در مصاحبه با CNBC گفته اســت:” داگ داشت یک داســتان بامزه تعریف می کرد- نمی دانم آیا در این موقعیت قرار گرفـــــته اید که در هنگام زنگ خوردن تلفن، دکمه پاسخ را زده و گوشی را برندارید؟ پشت خط تلفن داگ، اپل بود و او در حال حرف زدن، تلاش کرد که آن را پاسخ دهد. و لحظه بعد، صدای اســتیو جابز از پشت خط شنیده شد.”
او در ادامه می افزاید: “گفت و گوی انجام شده، بسیار مختصر بود و با تلاش برای تعیین وقت یک قرار آغاز شد.
جابز گفت: “سلام. اســتیو هستم. لطفا فردا به خانه ی من بیایید. چه خبر؟ چه کار می کنید؟”
مدیر عامل شرکت ما گفت:” نه، نمی توانم، قرار اســت همسرم را به مراسم رقص باله ببرم.”
خوشبختانه جابز به این زودی ها پشیمان نشد:”واقعا؟ خب، می توانی قبل از مراسم بیایی.”
و این دقیقا همان کاری بود که ما کردیم.”
به گفته آدام چیر: ” اســتیو جابز، مثل شعله آتش پر از انگیزه و حرارت و بسیار مصمم بود، و ما تا به حال چنین چیزی را ندیده بودیم.”
در قرار اول، جابز اعلام کرد که می خواهد Siri را بخرد، اما بنیان گذاران این شرکت، پیشنهاد او را رد کردند. بنابر اظهارات چِیِر:” ما بدون هیچ تردیدی اعلام کردیم که از این پیشنهاد بسیار خوشحال شده ایم، اما در آن زمان قصد فطریقه شرکت را نداشتیم.”
” در آن زمان، ما به تازگی توانسته بودیم بودجه جدیدی تأمین کنیم و برنامه ای را با موفقیت منتشر کرده بودیم. علاوه بر این برنامه های بزرگی برای توسعه داشتیم، بنابراین واگذاری چیزی نبود که ما به دنبال آن باشیم و یا حتی به آن فکر کنیم.”
چند ماه بعد، در آوریل ســال ۲۰۱۰، گروه Siri تصمیم خود را عوض کرد و شرکت را بر اساس گزارشات به قیمت ۲۰۰ میلیون دلار، به اپل فروخت.
چیر در این رابطه می گوید:” در طی چند بار گفت و گو و بحث، اســتیو توانست ما را قانع کند که دیدگاه ما را درک می کند، و قرار نیست که Siri را به عنوان بخش بسیار کوچکی از اپل در نظر بگیرد، بلکه می خواهد از آن به عنوان یک راهبرد اصلی در دستگاه های مختلف اپل، اســتفاده کند و قرار اســت که این شرکت به عنوان بخشی از اپل، نسبت به زمانی که یک شرکت مستقل بود، بیشتر دنیا را تحت تأثیر قرار دهد.”
در عــکس فوق، یک نمونه از محصولات قدیمی پیش از پیوستن Siri به اپل را می بینید.
چیر در تبادلات خود با اســتیو جابز، متوجه شد که اســتیو جابز، هیچ گاه از به اشتراک گذاشتن نظرات خود دریغ نمی کرد:
“حتی در اولین روز ملاقات، در گفت و گویی – نه بحث و جدال – که بین ما جریان داشت، او گفت: “شما در چنین شرایطی چه کار می کنید؟” من جوابی به او دادم، و او گفت:” نه! نه! نه! چرا اینطور فکر می کنید؟” و به این صورت ما حتی در اولین قرار ملاقات تبادل نظر می کردیم.”
اســتیو اگرچه اصرار داشت که نظر خود را بیان کند، اما همیشه به یک دیدگاه منسجم احترام می گذاشت.
چیر می گوید: “اگر شما ایده درست و زیربنایی برای پشتیبانی از دیدگاه خود را داشتید، او همیشه از شنیدن ایده های دیگران و اینکه از نظرات او انتقاد شود، اســتقبال می کرد. و این ویژگی بود که من بیشتر از سایر خصوصیات او دوست داشتم. اگر شما نمی توانستید دلایل کافی برای ادعای خود بیاورید، او شما را به عنوان یک فرد نادان مرخص می کرد، اما همیشه از شنیدن ایده های دیگران و یادگیری از آن ها اســتقبال می کرد.”
Siri در تاریخ چهارم اکتبر ۲۰۱۱، روی آیفون اجرا شد. اســتیو جابز درست روز بعد فوت کرد.
کار کردن با اســتیو جابز، آدام چیر را تحت تأثیر قرار داده اســت.
“من متوجه شدم که او پر از انگیزه و شور اشتیاق اســت، و این شور و اشتیاق در درون او مانند شعله آتشی بود که در هیچ جای دیگر یافت نمی شود. او در کارش بسیار مصمم بود. من به یاد می آورم که در ذهن خود فکر می کردم او یک میلیاردر اســت، و تا به حال صنایع متعددی را متحول کرده اســت – صنایع موسیقی، فیلم و برنامه نویسی – بنابراین می تواند حالا اندکی اســتراحت کند، اما او اصلا آدم اســتراحت کردن نبود. او همیشه می خواســت کار درست را انجام دهد و همیشه در حال پیشرفـــــت و یادگیری باشد و این ویژگی او را خیلی دوست داشتم.”

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته اینکه گروه اپل بخواهد شرکت شما را بخرد، چه حسی دارد؟ اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.